dr. SOLVITA LAUVA
Latvijas ārstu Psihoterapeitu asociācijas sertificēta ārste psihoterapeite
Sākumlapa      Psihoterapija
Print this pageAdd to Favorite
Psihoterapija ir terapijas veids, kurā profesionāli apmācīta persona palīdz atrisināt emocionālas jeb psiholoģiska rakstura problēmas, izmantojot psiholoģisku pieeju.
Psihodinamiskā psihoteapija palīdz cilvēkam apzināties un pieņemt savas jūtas, tās saskatīt, izprast un saprast zemapziņas konfliktus un neveselīgus uzvedības vai izturēsanās veidus. Līdz ar to samazinās vai izzūd simptomi un ir iespējama personības garīgā attīstība, pilnveidošanās un funkcionēšana augstākā līmenī.
 
Ārsts psihoterapeits, studējot medicīnu un pshidinamisko psihoteapiju, ir iedziļinājies mijiedarbībā, kas notiek starp psihi, smadzenēm un ķermeni un līdz ar to var izpētīt attiecīgos traucējumus, ko nosaka medicīniskais stāvoklis, psihiskais un fiziskais, respektīvi ārsts spēj izvērtēt kā ķermeņa procesi ietekmē psihi un kā psihe ķermeni.
 
Psihoterapijas mēķis ir palīdzēt cilvēkam pilnveidot un attīstīt savu iekšējo spēku, lai dzīvē varētu paļauties uz sevi, bet mainīties ir vieglāk un vienkāršāk, ja ir atbalsts, ja ir uz ko paļauties - kaut kas ir drošs un ir nemainīgs - un tāds ir terapeits.
 
Palīdzības meklēšana pie psihoterapeita apliecina cilvēka rūpes par sevi un spēju novērtēt situāciju, kurā atrodas. Tā ir personības spēka pazīme, jo ir jāpiemīt iekšējam stiprumam, lai atzītu un pateiktu sev un citiem, ka šoreiz ir vajadzīga profesionāla palīdzība, ka ar saviem spēkiem ir grūti tikt galā.
 
Ārstēšana jeb terapija tiek sākta pēc rūpīgas pacienta sūdzību izvērtēšanas, tās ir 1 līdz 4 vizītes jeb terapeitiskās sesijas - pēc kurām terapeits pauž savu viedokli par problēmu izcelsmi. Ja pacients vēlas un grib terapiju ir terapeitisks kontrakts (mutiska vienošanās). Pacients nāk pie terapeita uz sesijām vienu vai (divas) reizes nedēļā 45 minūtes. Ja ir krīžu terapija vai īsā veida terapija - tie var būt vairāki mēneši. Ja mērķis ir attīstīt nobriedušāku personību, tad tā ir ilgtermiņa (vairākus gadus) pshidinamiskā psihoteapija. Terapijas rezultātā mainās attiecības pašam ar sevi - pašcieņa, paštēls, pašpārliecinātība un attiecības ar citiem. Terapeits palīdz pacientam saprast savas grūtības un atrast veidus, kā tās atrisināt un atrast to, ko dzīvē ir iespējams mainīt, lai tā kļūtu pilnvērtīgāka un laimīgāka, lai būtu iespēja brīvi just domāt un uzvesties.
 
Psihodinamiskā psihoterapija ir psihoterapija, kurā izmanto pacienta un ārsta jūtu mijidarbību un kas veicina pacienta izpratni (atklāsmi) par traucējošām peretrunām, to cēloņiem un veselīgiem risinājumiem.
Ja cilvēks nerisina konfliktu sevī, ja kādas emocijas  - dusmas, bailes, bēdas, prieks, skaudība, greizsirdība, vainas sajūta un kauns tiek apspiestas vai noliegtas un cilvēks itkā izvairās no pārdzīvojuma, dzīvo patstāvīgā spriedzē, jeb stresā, tad konflikts var izpausties ar neirozi, depresiju, psihosomātisku saslimšanu, biežas saaukstēšanās slimības, onkoloģiskas slimības, alkoholismis un narkomānija, seksuāli traucējumi un citi.
 
Var būt daudzveidīgi fiziski traucējumi, kas ir stresa izpausmes:
  • galvassāpes,
  • reiboņi,
  • sirds ritma traucējumi,
  • elpošanas traucējumi,
  • muskuļu vājums,
  • sāpes krūtīs,
  • mugurā,
  • skaustā,
  • vēderā bez objektīva pamata,
  • krampji kājās vai citās ķermeņa daļās, roku trīce, caureja vai aizcietējumi, slikta dūša, ēstgribas pārmaiņas.
 
Atbilde - kāpēc slimojam - ir cilvēkā pašā, tā zemapziņā un kopīgajā darbā, ārsts un pacients, tiek meklēta atbilde.
Veselības traucējumi apliecina, ka psihe, dvēsele un ķermenis sauc pēc palīdzības.